Възможност за ползване на програма за „прослушване” на текстове от документи по дела
С Ъ О Б Щ Е Н И Е
за възможност за ползване на програма за „прослушване” на текстове от документи по дела
От Програма за развитие на съдебната система Окръжен съд Пловдив е получил, като дарение, софтуер Speech Lab.2, който дава възможност за „прослушване” на текст, при невъзможност на лицето да го прочете. Програмата може да се ползва с такова предназначение за документи по дела, когато се налага с тях да се запознаят незрящи хора, хора със затруднено зрение или неграмотни.
Използването на софтуера може да се осъществи по следния начин:
- чрез подаване на заявка в общата регистратура на съда – стая № 108 /писмена или устна/;
- чрез заявка по телефона в тази регистратура – тел. № 656 234.
Право да се запознават с документи по дела имат само лица, които са със затруднено зрение или са неграмотни и отговарят на изискванията по чл. 86 ПАРОАВАС – страни и техни представители, а трети лица – при наличие на законен интерес, заявен с мотивирана писмена молба.
Заявките се подават най-късно до края на работното време на предходния ден за следващия или за по-късна конкретно посочена дата и час. Образецът за писмени заявки се получават в съответното деловодство, където се намира делото. При предявена устна заявка, попълването на образеца се извършва от служител на съда.
В заявения ден и час в стаята за адвокати в Съдебна палата Пловдив ще бъде подготвен на преносим компютър текстът на документа /протокол, експертиза, решение и др./, с който подалото заявката желае да се запознае /да го „прослуша”/. Работата с програмата ще бъде подпомагана от съдебен служител.
Софтуерът позволява преобразуване на текста от документа в mp3 и изпращането му по e-mail. За целта се подава заявка за изпращане по електронна поща една седмица по-рано. Съдията-докладчик по делото преценява да бъде ли изпратен по този начин документът или незрящото/неграмотното лице следва да го „прослуша” на място.